• Klick - redakčný workshop

  Klick - redakčný workshop

  Tak ako každý rok ani tento rok nebol výnimkou a naše gymnázium sa opäť zapojilo do nemeckého redakčného workshopu organizovaného Goetheho inštitútom v Budapešti. Tento rok bol workshop kvôli ochoreniu Covid-19 prenesený do online sveta a zúčastnili sa ho naše dve študentky Karolína Wagnerová z 2. A a Ema Medveďová z 3. A. Workshop sa konal jeden celý týždeň od 1. do 7. novembra formou virtuálnej reality v 3D dome. Naše študentky sa učili písať články, fotografovať, robiť interview, pracovať v skupine a mnohé ďalšie. Výsledkom ich týždennej práce sú skupinové články uverejnené v nemeckom online žiackom časopise Klick.

  Ema a jej skupina diskutovali s dospelákmi: Verheiratet, Kinder, Job, Haus, Kredit? Welchen Traum leben wir?

  Karolínina skupina robila rozhovory s deťmi vo veku 5-12 rokov: Mein Leben – mein Traum

  Zvyšné dve skupiny sa zamerali na mladú generáciu do 25 rokov: Furcht oder Optimismus – Das selbstbestimmte Leben beginnt a zaujímali ich aj názory najstaršej generácie:  Mit dem Alter kommt die Weisheit?

  Ich práca sa tu nekončí, pretože v priebehu aktuálneho školského roka musia naše žiačky napísať ďalšie 3 zaujímavé články, ktoré budú uverejnené v tomto časopise. Držíme im palce, aby mali kopu tvorivých inšpirácií.

  Ako celý workshop prebiehal, si môžete prečítať v poslednom linku: Unterwegs durch Generationen.

 • ĎAKUJEME, že hlasujete za náš Zelený školský dvor

  ĎAKUJEME, že hlasujete za náš Zelený školský dvor

  Až do 30. novembra máte možnosť hlasovať za náš projekt, preto sa naďalej uchádzame o vaše hlasy na www.gestopremesto.sk/hlasovanie/ziar-nad-hronom/8084. Ďakujeme za každý hlas!

 • Výzva - podporte nás!

  Výzva - podporte nás!

  ... lebo náš projekt Zelený školský dvor postúpil do verejného hlasovania a my potrebujeme vaše hlasy. Môžete tak urobiť:

   na Facebooku 

  www.gestopremesto.sk/hlasovanie/ziar-nad-hronom/8084

   - poslať informáciu mailom svojim známym.

  Cieľom nášho projektu je vytvoriť zelený školský dvor, ktorý bude slúžiť ako učiaci aj oddychový priestor. Na zrekonštruovanej ploche by sme chceli vytvoriť altánok na sedenie, vybudovať svojpomocne vyvýšené záhony, v ktorých budú žiaci pestovať bylinky, úžitkové rastliny a kvety. Ďalej osadíme lavičky a smetné koše. Realizáciou projektu chceme žiakov učiť manuálnym zručnostiam, starostlivosti o životné prostredie a pestovať v nich záujem o okolie, v ktorom sa učia a trávia aj svoj voľný čas. Projekt zatraktívni priestor i samotný vyučovací proces.

  Hlasovanie verejnosti prebieha od 1. novembra do 30. novembra 2020. Výherné projekty sa túto príjemnú správu dozvedia e-mailom 1. decembra 2020, zároveň budú zverejnené na stránke www.gestopremesto.sk

  ĎAKUJEME!

 • Aj obľúbený novinársky workshop v nemeckom jazyku sa presunul do online priestoru

  Aj obľúbený novinársky workshop v nemeckom jazyku sa presunul do online priestoru

  Naša škola je už niekoľko rokov vďaka aktívnym študentom  a zanieteným pedagógom súčasťou medzinárodného online časopisu Klick. Pravidelne na jeseň sme cestovali do Berlína či Mníchova, aby najmä naši žiaci získali teoretické i praktické skúsenosti v novinárčine a tvorili zaujímavé texty v nemeckom jazyku. Výnimkou nie je ani tohtoročná jeseň, ale namiesto dobrodružnej cesty do Nemecka sa naše študentky Karolína Wagnerová z 2.A a Ema Medveďová z 3.A už 1.11. premiestnia do tzv. online 3D domu. V ňom pobudnú až do 7. 11. s cieľom zdokonaliť sa v nemeckom jazyku a získať nové zručnosti v písaní novinárskych článkov. 

  Viel Spass, liebe Mädchen!

 • Máme za sebou prvé tri týždne dištančného vzdelávania

  Máme za sebou prvé tri týždne dištančného vzdelávania

  a s radosťou môžem konštatovať, že veľká väčšina z vás, milí študenti, bez problémov prešla z prezenčného štúdia na opätovné zavedenie diaľkovej formy vzdelávania a naďalej si vzorne plní svoje študijné povinnosti. Samozrejme, pomohla nám skúsenosť z jarného obdobia, pripravenosť školy, ale predovšetkým nasadenie a ochota vašich vyučujúcich a chuť vás samotných aktívne sa zapájať do vzdelávacích aktivít na online hodinách a plniť si zadané úlohy. ĎAKUJEM, že sa snažíte a nepoľavujete!

  Aj napriek priaznivému stavu chcem v tomto čase a týmto spôsobom vyzvať tých z vás, ktorí neodovzdali spracovanie všetkých úloh. Popozerajte spätne v zadaniach, čo vám chýba, čo si viete opraviť, aby sme mohli spoločne skonštatovať, že sme za mesiac október všetko zvládli. 

  Milí gymnazisti, verím, že ste negatívne testovaní a v utorok 3.11. budeme pozitívne naladení a pripravení vstúpiť do ďalšieho online mesiaca. Nič iné nám nezostáva, preto vydržme!

  Držím nám v tom palce!                                                          PaedDr. Renáta Juhásová, riaditeľka školy

 • Dofáci sa dočkali svojich bronzových odznakov

  Dofáci sa dočkali svojich bronzových odznakov

  Štyria z našich piatich úspešných bronzových absolventov programu DofE si v piatok 23. 10. 2020 prevzali od svojich vedúcich „malé“ odmeny za svoje veľké úsilie. Komplexne na sebe pracovali tak, že sa venovali rôznym aktivitám a dobrovoľníctvu v priebehu minulého školského roka. Ich snaha rozvíjať svoju osobnosť bola odmenená certifikátom a bronzovým odznakom. Bohužiaľ, tieto im nemohli byť odovzdané na spoločnej slávnostnej ceremónii. Tú si môžu výnimočne užiť iba v online podobe v pondelok 26. 10. 2020 popoludní ako prvú online DofE ceremóniu na svete. Oni ako účastníci programu majú na ňu špeciálny vstup.

  Ak ste zvedaví, sledovať ju môžete aj vy na DofE facebook  / youtube streame.

 • Unsere Rosa aus Deutschland ist schon angekommen

  Unsere Rosa aus Deutschland ist schon angekommen

  HALLO, liebe Schueler und Schuelerinnen!

  Ich bin Rosa und bin jetzt fuer ein Jahr hier bei euch in der Schule! Ich mache einen freiwilligen Dienst ueber kulturweit und bin euch auch in der Zeit von online Unterricht zur Verfuegung! Ich biete jeden Tag von 16:00 bis 18:00 Uhr Sprechstunden ueber das MS TEAMS an. Wenn ihr Fragen zu den Hausaufgaben, Unterrichtsthemen, usw. habt, helfe ich gern euch, ... ihr koennt euch aber auch gern melden, wenn ihr mit mir einfach auf Deustch sprechen moechtet! Wie funktioniert das? - ganz einfach! Schreibt mir an: rosa.tonigs@gmail.com einzeln oder mehrere zusammen und wir machen einen Termin aus.

  Es läuft ab heute - ich freue mich schon! Rosa

 • Botanici, hurá do terénu!

  Botanici, hurá do terénu!

  Tešíme sa, že naše gymnázium patrí medzi 20 vybraných stredných škôl, ktoré sa zapoja do projektu „Hurá von s Pl@ntNetom“. Projekt realizuje CEEV Živica v spolupráci s francúzskymi vedcami a vývojármi mobilnej aplikácie Pl@ntNet a botanikmi zo Štátnej ochrany prírody. Naša botanická výskumná skupina si vyskúša prepojenie vedeckého prístupu spojeného so zberom dát s populárnym spôsobom vzdelávania sa pomocou moderných technológií priamo v teréne.
  Nakoľko sa nachádzame v objatí Štiavnických vrchov a Pohronského Inovca, ktoré sú zaujímavé svojou flórou, veríme, že aj my budeme prínosom pre tento projekt.                        

  Mgr. Katarína Sekerková

  15. októbra 2020

  Vybrali sme školy do projektu Hurá von s Pl@ntNetom!

  Do 10.10.2020 sa mohli stredné školy prihlásiť do nového outdoorového projektu, ktorý finančne podporuje Fond SK-NIC. Vybrali sme 20 z nich.

  Ďakujeme všetkých prihláseným školám a tým vybratým do projektu blahoželáme, budeme ich kontaktovať:

  1. Spojená škola, I. Krasku 491, Púchov
  2. Evanjelické gymnázium, Jesenského 836, Tisovec
  3. Spojená škola, Slančíkovej 2, Nitra
  4. Stredná odborná škola, Sládkovičova 2723/120, Snina
  5. Gymnázium Hubeného 23, Bratislava
  6. Gymnázium Jána Hollého, Na hlinách 30, Trnava
  7. Gymnázium Ľudovíta Jaroslava Šuleka, Komárno
  8. Súkromná stredná odborná škola pedagogická EBG, Školská 5, Brezno
  9. Obchodná akadémia, Radlinského 1725/55, Dolný Kubín
  10. Obchodná akadémia, Watsonova 61, Košice
  11. Spojená škola, Kollárova 17, Sečovce
  12. Súkromné bilingválne gymnázium Galanta
  13. Gymnázium Alberta Einsteina, Bratislava
  14. Gymnázium Hlinská 29, Žilina
  15. Gymnázium Františka Švantnera, Nová Baňa
  16. Gymnázium Antona Bernoláka, Mieru 307/23, Námestovo
  17. Gymnázium, Štúrova 849, Detva
  18. Gymnázium, Komenského 2/1074, Partizánske
  19. Gymnázium, Komenského 13, Lipany
  20. Gymnázium Mateja Hrebendu, Hlavná 421, Hnúšťa

 • Učíme sa rýchlejšie, efektívnejšie, energicky...

  Učíme sa rýchlejšie, efektívnejšie, energicky...

  Presne týmito prívlastkami by sa dala popísať metóda výučby EduScrum, ktorú vďaka projektu občianskeho združenia Harpúna využívame aj v našej škole. Výučba predmetu biológia, konkrétne časti genetika, sa stáva interaktívnou. Študenti sa stávajú aktívnou súčasťou vyučovacieho procesu. Počas dvoch hodín týždenne pracujú rozdelení v tímoch na úlohách s cieľom dosiahnutia čo najlepšieho výsledku. Spoločne získavajú informácie o základných pojmoch genetiky, procesoch, ktoré v ľudskom tele prebiehajú, o Mendelových zákonoch, dedičnosti, ale aj o mutáciach, klonovaní a GMO. Jednotlivé celky vyhodnocuje lektorka, ktorá vedie hodinu a udáva smer výučby. 
  Touto metódou učenia si študenti odnášajú cenné informácie o tom, ako pracovať s údajmi, ako efektívne a rýchlo hľadať nové informácie a podvedome sa im nové poznatky dostávajú hlbšie do mysle. 
  A ako je to teraz, počas dištančnej výučby? Situácia na začiatku školského roka nám, našťastie, umožnila spoznať sa osobne, rozdeliť sa do tímov, pracovať na prvých úlohách a práve vďaka tomu sme nemali problém prejsť na online výučbu. Študenti v pravidelnom čase, každý týždeň, dostávajú zadania úloh, príklady a iné podklady, ktorými sa učia. Ich výstupmi sú projekty, prezentácie, protokoly s príkladmi a pod. 
  Veríme, že tento seminár bude veľkým prínosom pre študentov a naučia sa všetko, čo im v rámci možností vieme podať.                                                                                           

  Ing. Martina Lobotková

 • Štafetový polmaratón - poďakovanie

  Štafetový polmaratón - poďakovanie

  Náš septembrový štafetový polmaratón bol súčasťou iniciatívy Európsky týždeň športu 2020. Potešila nás v prvom rade spokojnosť zúčastnených škôl a najmä žiakov, príjemné je však tiež poďakovanie od organizátorov tejto iniciatívy:

  Vážení športoví priatelia,

  aj v tomto roku by sme Vám chceli touto cestou poďakovať za Vašu aktívnu účasť a podporu iniciatívy Európskeho týždňa športu 2020. Tento rok bol výrazne poznačený pandémiou koronavírusu, ale napriek náročnej situácii a rôznym opatreniam, bol o podujatia záujem. Na Slovensku bolo registrovaných 500 podujatí vo viac než 340 mestách/obciach a do športových aktivít sa zapojilo bezmála 68 000 detí a dospelých. Sme nesmierne radi, že aj Vaše podujatie bolo medzi nimi.
  Sme radi a ceníme si, že si ľudia našli spôsob, ako sa dá aj v takýchto obmedzeniach ďalej športovať a byť aktívny.

  Iniciatíva na rozhýbanie čo najviac Slovákov bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Veríme, že ju podporíte, a čo je ešte dôležitejšie, že zostanete aktívni a verní pohybu a zdravému životnému štýlu po celý svoj život.

  #BeActive!

 • Vyhodnotenie súťaže Hľadanie stratenej tváre

  Vyhodnotenie súťaže Hľadanie stratenej tváre

  Odborná porota v zložení Mgr. Michala Lenčová a Mgr. Žaneta Oklapeková rozhodla nasledovne:

  1. miesto - Anežka Ďurovičová

  2. miesto - Timea Lili Kabinová

  3. miesto - Samuel Vallo.

  Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do lajkovania na sociálnej sieti: Verejnosť posunula na 1. miesto portrét T.L. Kabinovej.

  Všetkým oceneným blahoželáme, ostatným súťažiacim ďakujeme za účasť a všetkým mladým umelcom prajeme veľa tvorivých nápadov aj do budúcnosti.

  Naše špeciálne poďakovanie patrí našej už absolventke školy Zuzane Kasanovej za originálne spracovanie témy.

 • Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu - DofE

  Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu - DofE

  Korona nezastavila tisíce mladých ľudí na celom Slovensku, ktorí si plnili aj počas náročných mesiacov svoje DofE ciele a sny. Nedovolila im však vychutnať si slávnostnú ceremóniu, na ktorej si mali po úspešnom splnení svojich cieľov prevziať certifikáty a odznaky. Výnimočne sa k nim tento rok dostali v rámci „DofE na cestách“. Riaditeľ Marián Zachar ich rozváža po Slovensku a za prvý týždeň navštívil 72 škôl a organizácií a dokopy odovzdal 655 ocenení. Päť z nich čaká od piatku popoludnia na našich úspešných bronzových „dofákov“ – Luciu Rybárovú, Simonu Káčerovú, Jakoba Jána Juhása, Daniela Budinského a Tobiasa Kopernického. Dúfame, že im ich budeme môcť čo najskôr odovzdať...

 • POĎAKOVANIE

  Za grafický návrh a spracovanie fotoplátna, ktoré dokumentuje osobnosť Františka Švantnera a prináša dobové i súčasné fotografie Novej Bane, ďakujeme p. Igorovi Gladišovi. Z jeho fotografickej dielne pochádzajú zároveň aj aktualizované zábery nášho gymnázia na webe školy.

 • 13. októbra 2020 si pripomíname 70. výročie úmrtia Františka Švantnera

  13. októbra 2020 si pripomíname 70. výročie úmrtia Františka Švantnera

  A keďže naša škola má čestný názov Gymnázium Františka Švantnera, rozhodli sme sa pri tejto príležitosti, že zmeníme našu chodbu a vytvoríme priestor, kde budeme nielen oddychovať, ale nájdeme aj informácie o tomto slovenskom spisovateľovi, ktorý v povojnovom období pôsobil ako učiteľ aj v Novej Bani. Ešte v zime sme vytvorili náš štvorčlenný projektový tím a začali sme pracovať s cieľom získať na náš zámer finančný grant:

  1. február: v našich hlavách začal vznikať projektový nápad;

  2. marec: zúčastnili sme sa vzdelávania v Osrblí – stihli sme to len tak-tak, podstatné však je, že nápad zaujal a získali sme grant;

  3. apríl: vyhlásili sme súťaž pod názvom Hľadanie stratenej tváre (zapojili sa žiaci ZUŠ, Nová Baňa a naša študentka - už absolventka Zuzana Kasanová);

  4. máj – jún: vytvorili sme Švantnerovu lavičku, QR kód s informáciami o F. Švantnerovi, ktorý v povojnových rokoch krátko pôsobil aj v Novej Bani

  5. september: odborná porota v zložení Mgr. Michaela Lenčová a Mgr. Žaneta Oklapeková (výtvarníčky zo ZUŠ) vyhodnotila súťaž a my sme pripravili výstavu v priestoroch školy;

  6. 13. október: pôvodne plánované slávnostné vyhodnotenie súťaže bude mať len formu odovzdania cien;

  7. jeseň 2020: po zaslaní fotodokumentácie a účtovných dokladov bude náš projekt vyhodnotený online spôsobom.

  Viki + Peťa + Jakob + Ben, žiaci kvinty (sexty) a Kaja, vtedy z 1. A

  pán školník a pani riaditeľka

  žiaci ZUŠ Nová Baňa a pani učiteľky

  Za spoluprácu ĎAKUJEME aj Obecnému úradu v Bystrej, ktorý poskytol škole fotodokumentáciu o Františkovi Švantnerovi.

  ĎAKUJEME: Rozvojová agentúra BBSKBanskobystrický samosprávny krajIUVENTA - Slovenský inštitút mládeže

  Čo myslíte, komu sa najlepšie podarilo nájsť stratenú tvár Františka Švantnera?

  Výsledky odbornej poroty uverejníme už zajtra (13. októbra), ale aj vy máte možnosť hlasovať za najlepšiu prácu na našom facebooku - dajte lajk k obrázku, ktorý sa vám páči, a my zajtra po 16:hod. odhalíme meno autora portrétu, ktorý ich získa najviac. Samozrejme, mladý umelec získa cenu verejnosti.

 • VNÚTORNÝ PREDPIS na organizáciu vyučovania a na hodnotenie žiakov v čase prerušeného vyučovania

  VNÚTORNÝ PREDPIS na organizáciu vyučovania a na hodnotenie žiakov v čase prerušeného vyučovania

  Vážení rodičia, milí žiaci!

  Na základe zasadnutia pedagogickej rady vydávam VNÚTORNÝ PREDPIS na organizáciu vyučovania a na hodnotenie žiakov v čase prerušeného vyučovania, ktorý sa stáva súčasťou ŠKOLSKÉHO PORIADKU ako príloha č. 5 s účinnosťou od 13.10.2020.

  Po niekoľkých mesiacoch sa opäť vraciame k dištančnému vzdelávaniu, ktorého realizácia začne zajtra o 7:30hod. podľa čiastočne upraveného rozvrhu, ktorý vidíte po prihlásení cez EDUPAGE.

  Všetci máte prístupové heslá a, verím, s pomocou rodičov vytvorené čo najlepšie podmienky, aby ste plynulo zvládli prechod z prezenčného vzdelávania na dištančné. Nepodceňujte aktuálnu situáciu a snažte sa už od zajtra plne venovať tejto forme výučby.  Určite to spolu zvládneme minimálne tak úspešne, ako to bolo v jarnom období!

  Zostávame s vami online a ideme ďalej! PaedDr. Renáta Juhásová, riaditeľka školy

 • Od 12.10.2020 prechádzame na dištančné vzdelávanie

  Od 12.10.2020 prechádzame na dištančné vzdelávanie

  Vážení rodičia, milí žiaci,

  na základe opatrenia MŠVVaŠ prechádza od pondelka 12.10.2020 aj naša škola na dištančné vzdelávanie. Všetky pokyny k ďalšiemu vzdelávaniu zverejníme po porade pedagogického zboru, ktorá sa bude konať v pondelok ráno. Prosíme vás, aby ste pondelok využili na technickú prípravu vášho domáceho vzdelávania, overenie prístupových dát (edupage, MS TEAMS) a rovnako na vyzdvihnutie si všetkých osobných vecí, zošitov a učebníc, ktoré máte vo svojich triedach a v skrinkách podľa harmonogramu:

  10:00 - 3. A

  10:15 - sexta

  10:30 - 2.A

  10:45 - 1.A

  Ďakujeme za spoluprácu! Určite to spoločne zvládneme! PaedDr. Renáta Juhásová, riaditeľka školy

 • Záložka do knihy spája školy

  Záložka do knihy spája školy

  Naše záložky poputujú v rámci 9. ročníka celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy: Osobnosti a diela slovenskej dramatickej tvorby

  • do Gymnázia vo Vrábľoch
  • vyrobili ich žiaci 1., 2. ročníka a sexty.
 • Pozvánka na vyhodnotenie súťaže


 • Pozdravujeme všetkých bývalých kolegov

strana:

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium Františka Švantnera
  Bernolákova 9, 968 01 Nová Baňa
 • +421 45 6857092, +421905942616

Fotogaléria