Školský psychológ/konzultačné hodiny Činnosť školského psychológa Etický kódex školského psychológa Podporné opatrenia Zoznam kontaktov pre poskytnutie pomoci Schránka dôvery

Školský psychológ

Podporné opatrenia

Podporné opatrenia

Podporným opatrením podľa školského zákona je opatrenie poskytované školou alebo školským zariadením potrebné na to, aby sa dieťa alebo žiak mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti (§ 145a, ods. 1 školského zákona).

Katalóg podporných opatrení Ministerstvo školstva SR vedie a zverejňuje na ním určenom webovom sídle (www.podporneopatrenia.minedu.sk).

PO pre žiakov so ŠVVP

Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP): je žiak s mentálnym, telesným, sluchovým alebo zrakovým postihnutím, žiak zdravotne oslabený a chorý, žiak s narušenou komunikačnou schopnosťou, žiak s autizmom, žiak s vývinovými poruchami učenia alebo správania, žiak s poruchami psychického alebo sociálneho vývinu a žiak intelektovo nadaný.

Žiak so ŠVVP stanovenými centrom poradenstva a prevencie je vzdelávaný podľa vypracovaného IVP s konkrétnymi podpornými opatreniami. Ak bol žiak na základnej škole vzdelávaný podľa IVP, pri nástupe na strednú školu je potrebné doručiť jeho dokumenty (IVP, správa z vyšetrenia v CPP) a budú mu zabezpečené špecifické úpravy organizácie vyučovania podľa odporúčania poradenského zariadenia.

PO pre žiakov bez ŠVVP

Podporné opatrenia môžu byť navrhnuté a poskytnuté aj žiakom bez ŠVVP (ide najmä o sledované či rizikové deti, alebo to môžu byť aj deti cudzincov, deti v kríze a podobne). Poskytne sa im dočasné PO a ak CPP stanoví ŠVVP, vypracuje sa IVP.

Ako požiadať o poskytnutie PO

  • O poskytnutie podporného opatrenia môže požiadať zákonný zástupca žiaka, plnoletý žiak, zástupca školského zariadenia alebo pedagogický/odborný zamestnanec.
  • Je potrebné požiadať o vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia.
  • PO sa poskytuje na základe vyjadrenia pedagogického/odborného zamestnanca školy alebo CPP (po diagnostickom vyšetrení) v závislosti od úrovne opatrenia.

Maturitná skúška pre žiakov so ŠVVP - ak je žiakom posledného ročníka SŠ,  podáva do 30. septembra písomnú žiadosť riaditeľke školy o úpravu maturitnej skúšky. Úpravu maturitnej skúšky upravuje vyhláška MŠ SR - 318/2008 Z.z. 

Prehľadne spracované informácie k maturite pre žiakov so ŠVVP nájdete: https://www.csppke.sk/sk/2019/02/28/vsetko-co-potrebujes-vediet-ak-ta-caka-maturita/

V posledných rokoch pribúdajú deti s rôznymi poruchami učenia. Podľa odborníkov má problémy s čítaním, písaním či počítaním päť až desať percent školákov, európske štatistiky hovoria až o dvadsiatich percentách. Nárast počtu takýchto detí je spôsobený najmä zlepšenou diagnostikou. Napriek tomu sa im však stále nevenuje dosť pozornosti. 

Čo by mali robiť rodičia

1.  Všímať si správanie dieťaťa, najmä jeho prípadné problémy v niektorých predmetoch.

2. V spolupráci s učiteľom pri prvom podozrení navštíviť špeciálneho pedagóga, ktorý dieťa vyšetrí.

3.  Po diagnostikovaní niektorej z vývinových porúch treba po porade s odborníkom vybrať pre dieťa vhodnú školu či zvážiť jeho integráciu do bežnej školy.

4.  Pravidelne navštevovať špeciálneho pedagóga.

5.  Nevyhnutná je systematická a dlhodobá práca s dieťaťom doma.

6.  Rozlišovať, ktoré školské neúspechy dieťaťa súvisia s jeho poruchou a ktoré nie, aby sa zamedzilo zneužívaniu poruchy či poľaveniu žiaka v škole.

Aké dysfunkcie poznáme

Dyslexia - porucha schopnosti čítať. Deti nerozlišujú jednotlivé hlásky, zamieňajú si ich a ťažko spájajú do slabík a tie zasa do slov. Spolu s dysgrafiou ide o najrozšírenejšiu poruchu.

Dysgrafia - porucha schopnosti napodobniť tvary písmen, neschopnosť naučiť sa písať. Písmo môže byť až  nečitateľné, žiak nie je schopný si zaznačiť učivo v písomnej podobe.

Dysortografia - porucha schopnosti naučiť sa základné pravidlá pravopisu. Dieťa nepočuje mäkčene, dĺžne, konce slov alebo viet. Nevzťahuje sa na chybné písanie ypsilonu.

Dyskalkúlia - porucha matematických schopností. Žiaci majú problémy s osvojením číselných znakov. Ich počet v poslednom období rastie.

Dysmúzia - nedostatok alebo strata zmyslu pre hudbu.

Dyspraxia - porucha schopnosti naučiť sa vykonávať zložité úkony. Spolu s dysmúziou patrí medzi menej závažné poruchy. Možno hovoriť skôr o menej šikovných deťoch.

Materiály k problematike nájdete na stránkach: 

                www.statpedu.sk deti a žiaci so ŠVVP

                www.predys.szm.sk

                www.vudpap.sk

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Gymnázium Františka Švantnera
    Bernolákova 9, 968 01 Nová Baňa
  • +421 45 6857092, +421 948 995 094

Fotogaléria