Naše víťazné družstvo okresného kola biblickej olympiády v zložení Anežka Ďurovičová, Juraj Majzler a Šimon Peter Šuhajda sa už túto stredu predstaví v krajskom kole a zabojuje o čo najlepšie umiestnenie. Držíme palce!
Novinky
Zabojujeme aj v biblickej olympiáde
PRAJEME
Finančne si opäť prilepšia naši najlepší
„Vzdelanie má horké korienky, ale sladké ovocie,“ vyriekol slávny Aristoteles a naši študenti to vedia tiež. Vedia však aj to, že v našej škole majú možnosť za svoju snahu, výborné študijné výsledky a za úspešnú reprezentáciu získať vďaka spolupráci s mestom Nová Baňa motivačné štipendium. O tom, kto získa finančnú odmenu v 3. štvrťroku aktuálneho školského roka, rozhodli pedagógovia školy na svojom zasadnutí 13.4.2022. A tak sa na sladkú odmenu v podobe peknej „sumičky“ môžu tešiť:
Alexandra Marková, Lucia Rybárová, Hugo Bagala, Jakob Ján Juhás a Samuel Struhár zo septimy;
Miriama Kosejová, Eva Žilková, Adam Bernát, Tomáš Jaďuď z 1. A;
Anežka Ďurovičová z 2. A;
Mária Magdaléna Borošová, Martin Bánský z 3. A;
Helena Křápková, Ema Medveďová, Diana Valková zo 4. A.
BLAHOŽELÁME!
Kybergrooming a sexuálne zneužívanie v online priestore
Online priestor, v ktorom do istej miery žijeme všetci, vytvára príležitosti aj na škodlivé skúsenosti. Z tohto dôvodu sme pre našich študentov v rámci prevencie vybrali program z ponuky CPPPaP v Žarnovici zameraný na kybergrooming a sexuálne zneužívanie v online priestore. Študenti 3.A a septimy sa pod odborným vedením Mgr. Stanislavy Szalayovej a Mgr. Aleny Pavolovej oboznamovali s danou témou prednáškovou i zážitkovou formou. Veríme, že aj vďaka realizácii preventívnych programov v našej škole budú žiaci dobre informovaní a tým i lepšie chránení pred hrozbami v online priestore.
Meet your researcher
V spolupráci s Britskou ambasádou na Slovensku pripravila Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity špeciálnu edíciu podujatia „Spoznaj svojho vedca“ - Meet your researcher.
Aktivita končí 14. apríla kvízom, v ktorom študenti môžu vyhrať cenu pre školu a jednotlivca.
Cieľom aktivity bolo prepojiť slovenské stredné školy s výskumníkmi pôsobiacimi vo Veľkej Británii a umožniť im dozvedieť sa o ich výskumnej práci a motivácii, prečo sa rozhodli pre kariéru výskumníka.
My sme si vybrali p. Miroslava Gašpárka, ktorý nás oslovil témou Syntetická biológia: Ako a prečo programovať bunky. M. Gašpárek je doktorandom v bioinžinierstve na Oxforde, kde sa venuje dizajnu syntetických genetických systémov a mikrobiálnych komunít, a výskumníkom v oblasti biologickej bezpečnosti na Stanforde. Okrem toho je výkonným riaditeľom (managing director) pre Veľkú Britániu v Nucleate, globálnej organizácii, ktorá združuje najlepších svetových študentov, investorov a akademikov v oblasti biotechnológií.
Prednáška na spomínanú tému študentov zaujala, ako i úspechy a vedecká cesta p. Gašpárka v jeho mladom veku. Študenti prejavili záujem o jeho prácu, preto sme ho po prednáške kontaktovali a on nám prisľúbil diskusiu na ďalšiu tému v júni. Tešíme sa na zaujímavé rozprávanie s ním.
Rastie nám ďalšia generácia šikovných recitátoriek
Nové talenty sme objavili v 1. A a rozhodli sme sa ich vyskúšať priamo v regionálnych kolách Hviezdoslavovho Kubína.
Ako prvá sa v stredu 6. 4. predstavila Miriama Kosejová, ktorá v prednese prózy v Zechenterovej Kremnici obsadila výborné 2. miesto. Nesklamala ani Eva Žilková, ktorá si na svoje predstavenie počkala do piatka 8. 4., kedy sa predstavila s prednesom poézie v Sládkovičovej Banskej Štiavnici a obsadila pekné 3. miesto. Obe recitátorky zároveň patrili k dvom najlepším vo svojej kategórii medzi stredoškolákmi v regióne, nakoľko 3. miesto v Kremnici ani 2. miesto v Banskej Štiavnici neboli udelené.
Našim dievčatám, ktoré pripravovala PaedDr. Ľubica Husárová, blahoželáme a tešíme sa na ich ďalšie umelecké výkony.
Školu navštívila expertka na vyučovanie a zároveň koordinátorka iniciatívy PASCH pani Jana Henschová
Iniciatíva „Školy partneri budúcnosti” (PASCH) spája celosvetovú sieť viac ako 2 000 škôl s výnimočnou väzbou na Nemecko. Goetheho inštitút sa stará o vyše 600 škôl PASCH v rámci národných vzdelávacích systémov vo vyše 100 krajinách a k nim patríme už takmer 15 rokov aj my - naše GFŠ.
V stredu 6. 4. si naša nemecká koordinátorka v sprievode riaditeľky školy a nemeckej dobrovoľníčky prezrela priestory školy, zaujímala sa o výučbu nemeckého jazyka, aktivity a výsledky žiakov, ale i o potreby školy zo strany nemeckého inštitútu. Naším veľkým cieľom je udržať financovanie projektu v škole a po tejto návšteve veríme, že sa nám to podarí. Veď na záver Jana Henschová skonštatovala: „Ich bin begeistert von der Wärme der Schule. Eine kleine Schule in einem kleinen Ort mit grossem Herz und grossem Engagement, nicht nur fuer Deutsch, sondern auch fuer die Schueler(-innen)." („Som nadšená teplom školy. Malá škola v malom meste s veľkým srdcom a veľkým zápalom nielen pre nemčinu, ale aj pre žiakov.")
ĎAKUJEME za návštevu a podporu školy vo výnimočnom jazykovom projekte.
S odstupom dvoch rokov aj so slávnostným ocenením - BLAHOŽELÁME Mgr. Darine Buškovej
„Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje.“ (Charles Farrar Browne)
V školskom roku 2019/20 bola Mgr. Darina Bušková pri príležitosti Dňa učiteľov navrhnutá na ocenenie za naše gymnázium v rámci BBSK, slávnostná ceremónia sa však z dôvodu pandémie neuskutočnila. Stalo sa tak až dnes - 7.4.2022 a my našej kolegyni a pani profesorke želáme aj do ďalších rokov veľa zdravia, veľa elánu a mnoho osobných a pracovných úspechov!
Finančná gramotnosť od profesionála
Doba vyžaduje rýchle a správne rozhodnutia v oblasti finančných produktov a služieb už od mladších žiakov, ktorí sa len zoznamujú s financiami. Aj z tohto dôvodu škola každý rok kladie dôraz na vzdelávanie, ktoré by bolo nielen kvalitné, ale aj pre žiakov zaujímavé a podnetné. Tento rok sme využili ponuku UniCredit banky v zastúpení s p. Lenkou Babiak Valentovou zo zvolenskej pobočky, ktorá navštívila tretí ročník s prednáškou finančného vzdelávania.
Žiaci si mohli obnoviť svoje vedomosti o bankách a ich účele. Zoznámili sa so službami a bezpečnosťou pri používaní bankových produktov vo svete bez hotovosti od človeka z praxe. Súčasťou prednášky bola aj problematika rodinného rozpočtu, ale aj téma o pôžičkách, ich výhodách a „nebezpečenstve” ich využívania.
Príjemným záverom bolo prekvapenie pre každého v podobe malých darčekových predmetov. Veríme, že žiaci si odniesli do života rady, ktoré im pomôžu vyvarovať sa chýb pri hospodárení s financiami.
Prezentujeme, argumentujeme, učíme sa a získavame mnohé nové skúsenosti
Prezentiáda je súťaž v prezentačných schopnostiach pre študentov stredných škôl. V tomto školskom roku sa mohli žiaci zapojiť v dvoch témach: 1. Ako by som učil ja, 2. 11. prikázanie.
Z našej školy sa do nominačného kola dostali práce štyroch tímov s témami:
L. Rybárová, J. J. Juhás, S. Struhár (Trio triclosan) s prácou Odvrátená strana triclosanu;
V. Slosiar, M. M. Borošová (Willipaldi) s prácou Základ behu - správna technika;
M. M. Borošová, K. Wagnerová (Borwag) s prácou Nezabíjaj chémiou, ale skús sa jej vyhnúť;
H. Bagala, V. Forgáčová (Acid power) s prácou Nikdy nelej vodu do kyseliny.
Prezentácie tímov postúpili do krajského kola, v ktorom 4. apríla v B. Bystrici obhajovali nomináciu do grandfinále v Prahe.
Študentom sa súťaž veľmi páčila. Získali nové poznatky, skúsenosti a priateľstvá. Súťaž podporila prácu v tíme, kreativitu pri výbere a tvorbe prezentácií, vyjadrovanie sa a vystupovanie pred publikom.
Do grandfinále sme síce nepostúpili, ale svojím vystupovaním a argumentáciou pred komisiou naši žiaci pod vedením RNDr. Daniely Benčatovej presvedčili o svojich odborných znalostiach v prezentovanej téme.
Úspech v krajskom kole SOČ
Stredoškolská odborná činnosť (SOČ) je dobrovoľná záujmová činnosť žiakov stredných škôl.
Výsledkom iniciatívy stredoškoláka je samostatná písomná práca SOČ v jednom zo 17 odborov, ktorú predkladá odbornej komisii na posúdenie. Súčasťou je obhajoba práce. Vyvrcholením SOČ sú súťažné prehliadky vo vyšších kolách. Na nich žiaci obhajujú ústnou formou výsledky svojej práce pred odbornou hodnotiacou komisiou.
V tomto školskom roku sa do SOČ svojou prácou v odbore chémia a potravinárstvo zapojil JAKOB JÁN JUHÁS, študent septimy. Jeho práca Zdravé stravovanie, v ktorej objasnil vlastné skúsenosti so zdravým stravovaním a správnou kombináciou so športovým tréningom, postúpila do krajského kola.
Po úspešnej obhajobe práce v krajskom kole 1. apríla obsadil Jakob 1. miesto a postupuje do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční prezenčnou formou v Bardejove v dňoch 27. – 29. 4. 2022.
K dosiahnutému úspechu, ktorý Jakob dosiahol pod odborným vedením RNDr. Daniely Benčatovej, srdečne blahoželáme a prajeme veľa šťastia v celoštátnom kole!
Ja malkáč
„Román smutno-srandovinový“, debut Ľuba Dobrovodu, si získal srdcia mnohých čitateľov a čitateliek a bol označený za jednu z najzábavnejších kníh slovenskej literatúry tretieho tisícročia.
Divadelnú hru s týmto názvom na námety knihy neuviedli len na Slovensku, ale aj v Česku a my sme dostali možnosť vidieť jej naštudovanie divadelným súborom pri ZUŠ Žiar nad Hronom pod vedením Mgr. Art. P. Luptovského v rámci divadelnej prehliadky amatérskych divadiel Melekova Nová Baňa.
Predstavenie ponúka pohľad päťročného chlapca na svoju rodinu a svet okolo seba na konci 60. rokov minulého storočia.
„Autor čestne vyhlasuje, že táto kniha nevyšla na politickú, ale ani na spoločenskú objednávku. Za autorom nestojí žiadna lóža, hoci niekoľko jeho známych už deložovali. To je pravda. Za autorom nestojí ani žiadna veľká obec. Dokonca ani obec malá. Žiaľ, ani taká malá dedinka ako Bzí, v ktorej autor ani nikdy nebol..,“ takto uviedli knihu na svet a už vyšlo aj pokračovanie literárneho diela pod názvom Ja velkáč. Oba romány sú pre záujemcov k nahliadnutiu a prečítaniu aj v našej školskej knižnici.
Naša študentka v programe LEAD UP ACADEMY
Keď som v januári vypĺňala prihlášku, ani by mi nenapadlo, že už o pár týždňov neskôr sa ocitnem na mieste plnom skvelých ľudí a získam množstvo skúseností. Ale stalo sa tak a rozhodla som sa s vami o môj zážitok podeliť.
Prihlášku som vypĺňala do programu Lead Up Academy, čo je mentorský program určený pre študentov stredných škôl. Ako ciele som si dala zlepšenie komunikácie, argumentácie, vystupovania pred ľuďmi a získanie znalostí z oblasti politiky. Po úspechu s prihláškou som sa dostala až na pohovor, odkiaľ mi došla po čase pozitívna správa a ja som sa mohla začať tešiť na zaujímavé akcie a moju mentorku Denisu Karabovú.
Uplynulý víkend sme mali prvý míting v Senci a som z neho nadšená. Okolo mňa bolo 15 ďalších vybratých študentov, skvelí organizátori a zaujímaví hostia. Program bol naozaj bohatý - rôzne akcie, počas ktorých sme sa zoznamovali, vytváranie vlastných projektov, ktoré hodnotila skúsená porota, až po diskusie so zaujímavými hosťami. Ja osobne som sa zúčastnila diskusie s Ivetou Radičovou o súčasnej situácii na Ukrajine.
Nakoniec sme dostali zadanie na vypracovanie projektu na tému šikana v našom okolí, ktorý máme prezentovať v apríli a na ktorom sme už s mojou skupinou začali aj pracovať.
Tento projekt rozhodne odporúčam všetkým študentom stredných škôl, ktorí chcú na sebe „makať“, a ja sa už teraz teším na ďalší míting a na svoju mentorku.
Ema Eliasová, žiačka 2. A
Maturita v mobile
Banskobystrický samosprávny kraj sa stal odborným garantom projektu Maturita v mobile. Tento projekt zastrešil Lukáš Pelč a v spolupráci s BBSK a ďalšími partnermi pripravuje sériu videí, v ktorých interaktívnou formou spracúva 30 maturitných otázok zo slovenskej literatúry a uľahčí tak stredoškolákom prípravu a opakovanie na maturitu. Nepochybne môže byť „Maturita v mobile“ dobrou metodickou pomôckou pri príprave na maturitnú skúšku, či už pre žiakov alebo pedagógov.
Informácie o projekte sú zverejnené na fb stránke BBSK, kde nájdete viac detailov: https://www.facebook.com/banskobystrickysamospravnykraj/posts/297346445866744
Sponzori školy
Aktualizovali sme modul Sponzori školy
Podporujeme mladých, ktorí sa neboja veľkých cieľov
Do rozvojového programu DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu) je naša škola zapojená od septembra 2019 a v tomto školskom roku aj skutočne aktívne.
To sa týka ako celkového počtu účastníkov (18), počtu tried (4 z 5), tak aj celého spektra úrovní (bronzová, strieborná, zlatá) a širokej škály individuálnych aktivít v 3 oblastiach - Šport, Rozvoj talentu, Dobrovoľníctvo. Navyše 3 „zlatí“ účastníci v rámci svojej dobrovoľníckej činnosti pomáhajú rozšíriť náš školský DofE tím – dvaja ako DofE ambasádori a jeden ako školiteľ a hodnotiteľ dobrodružných expedícií.
Práve DofE ambasádori uskutočnili pre nás malý prieskum medzi 7 novými členmi z I.A a III.A. Títo vstúpili do programu kvôli sebarozvoju a prekonávaniu hraníc (3), prilákala ich Dobrodružná expedícia – 4. zložka programu (3), ale aj lepšia perspektíva byť prijatý na univerzitu (1). O programe sa dozvedeli či už od 2 vedúcich (5), ktorí v škole pracujú v tomto programe od začiatku, alebo počas náborových aktivít na začiatku školského roka (2).
DofE ambasádori pomáhali aj s týmto náborom, najmä „DofE deň“ bol v ich réžii.
Efektívna výučba programovania
Na rozhraní polroka sa našej škole podarilo uspieť vo výzve Nadácie Pontis a získali sme grant na nákup pomôcok na výučbu programovania – micro:bitov. Výučba programovania tým získa väčšiu atraktivitu, pretože micro:bit je pomôcka označovaná ako mikrokontrolór (má malé rozmery) a dá sa programovať pomocou programovacích jazykov Micropython a Javascript. Micro:bit obsahuje LED diódy, ktoré pri vhodnom naprogramovaní blikajú, ukazujú čísla a písmená, pričom súčasťou súpravy s micro:bitmi je aj pás s farebnými LED diódami. Okrem farebného blikania vie micro:bit aj prehrávať rôzne zvuky v MIDI formáte, čiže znie ako zvonenie v starých mobilných telefónoch. Micro:bit je rozmerovo malý a dajú sa na ňom naprogramovať aj mnohé aktivity týkajúce sa športu, ako je napríklad krokomer. Záleží nám na tom, aby sa žiaci pripravovali na budúcnosť, pričom práve programovanie zohráva v budúcnosti mnohých študentov veľmi dôležitú rolu. ĎAKUJEME!
#politikwettbewerbweltweit im Deutschunterricht
Im März hat die Septima an dem #politikwettbewerbweltweit von der Bundeszentrale für politische Bildung und dem Goethe-Institut Deutschland teilgenommen.
Die Klasse bildete zwei Gruppen (aufgeteilt nach dem Deutsch-Niveau der Schüler), die zu den Themen „Plastik?! - Nein, Danke!“ und „Vorbilder und Idole“ jeweils ein kurzes Video erstellten.
Die erste Gruppe nutzte die Möglichkeit, um über die Vor- und Nachteile von Plastik zu sprechen und Alternativen vorzustellen. Mit erschreckenden Bildern einer verschmutzten Umwelt richten die Schüler die Aufmerksamkeit des Zuschauers auf die Problematik und animieren sie dazu, den eigenen Plastikverbrauch zu überdenken und zu minimieren.
Die zweite Gruppe besprach gemeinsam, welchen Einfluss Idole auf ihren Alltag haben und ob ein Idol automatisch ein Vorbild sei. Mithilfe des Videos schlüpften sie in die Charaktere ihrer eigenen Idole und stellen diese den Zuschauern vor.
Zu gewinnen ist eine Reise nach Berlin, sowie Geldpreise für die Klasse. Die Bekanntgabe wird am 15. Mai erfolgen. Wir drücken unseren Schülern die Daumen!
Wenn Sie sich die beiden Videos anschauen möchten, klicken sie bitte hier:
Lyžiarsky a turistický deň
Po maturitnom dvoj-, resp. trojboji, v ktorom nás NÚCEM „zarezal“ a úspešne „zohľadnil“ naše dištančné vzdelávanie (lepšie sa to ani nedalo ako návratom k testom z predpandemického obdobia :), sme si boli vyfúknuť a vyvetrať hlavy na čerstvom vzduchu. Na Krahuliach si štyria mušketieri užívali stále dobré podmienky na zjazdovke, zvyšok partie si strihol nenáročnú túru na vyhliadku, z ktorej sme obdivovali historickú Kremnicu i okolité pohoria. Po počiatočnom váhaní sa na nás usmialo aj slnko a spoločný obed v uvoľnenej atmosfére doplnil celkovo príjemné piatkové dopoludnie.
Zabudli sme na skvelý výber tém na slohovú prácu zo slovenčiny a užívali si čaro hôr (bez potreby dolovať umelecké vyjadrenia na ich opis, či úvahy nad tým, kde máme domov a ako je nám tu fajn), neriešili sme „primeranú“ náročnosť testu z anglického jazyka, matikári vypustili z hlavy ďalší pokus o dokázanie toho, čo všetko sa dá na nich vymyslieť za „odmenu“, že si zvolili tento maturitný predmet.
Čakajú nás posledné týždne na našom gympli, tak si to s nami ešte užite!
Vaša elita 😊
Zopár čínskych znakov
Naša škola je prístupná a otvorená čomukoľvek, čo pomáha rozširovať a tvoriť mienku našich študentov. V tomto duchu sme radi, že sme mohli v našej škole už aj osobne privítať Anežku Borošovú, študentku čínskeho jazyka na MU v Brne. Žiakom 1. A porozprávala o zážitkoch zo svojho pobytu v Číne a hlavne o systéme fungovania čínskeho jazyka. Ďakujeme za čas, ktorý si pre nás našla.